AKTUALNOŚCI

powrót|

drukWersja do druku

Wycieczka dla członków Klubów Seniora

Dodano: 2022-07-05 - godz: 11:18 | Odwiedzin: 125

„Każdy lud może żyć i rozwijać się tylko dotąd,
dokąd zna i miłuje swoją przeszłość.
Ginie, gdy traci dla niej szacunek.”

Seneka

Dnia 28 czerwca 2022 roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizował wycieczkę dla członków Klubów Seniora działających na terenie gminy Długosiodło do Ciechanowca i Zuzeli.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, które powstało w 1962 r, Skansenu i Muzeum Pisanki w Ciechanowcu. Na początek odbyły się lekcje muzealne "Herbatki i leki z ziołowej apteki" oraz "Niezwykłe życie pszczół". Podczas zwiedzania uczestnicy oglądali eksponaty znajdujące się w neorenesansowym pałacu i innych historycznych obiektach udostępnionych podczas zwiedzania, m.in. XVIII- wieczny kościół z dzwonnicą, chaty chłopskie oraz kolekcja wozów gospodarskich, wozy wyjazdowych i reprezentacyjnych. Wiele emocji wzbudziła kilkutysięczna wystawa pisanek. Pochodziły one z różnych regionów Polski, a także z Ukrainy, Rosji, Czech, Chiny, Japonii czy Kenii. Były w różnych rozmiarach i wykonane wieloma technikami – oklejane, rzeźbione w drewnie, malowane, wytapiane z wosku, zrobione z papieru kolorowego, oklejone  nićmi, makiem, ziarnami, ryżem. Oprócz pisanek zachwyciły swoim urokiem wyjątkowe palmy wielkanocne. Niektóre prace to prawdziwe dzieła sztuki.

Następnym punktem programu był obiad w restauracji w centrum Ciechanowca.

Po posiłku grupa udała się autokarem w drogę do Zuzeli, gdzie urodził się Błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński. Miejscowość w gminie Nur powiatu ostrowskiego jest ważna tak dla ziem mazowieckich, jak i podlaskich. Jest ważna dla całej Polski. W kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli chrzcielnica, przy której był chrzczony Kard. Wyszyński stoi po dziś dzień. W budynku szkoły, do której przez dwa lata uczęszczał mały Stefan Wyszyński, jeden z największych Polaków, mieści się Muzeum. Uczestnicy wycieczki mieli okazję poznać historię tego miejsca, którą opowiedziała pani przewodnik. Na koniec wyjazdu przyszedł moment refleksji i wyciszenia podczas Mszy Świętej w tym ważnym dla Polaków miejscu.

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W DŁUGOSIODLE

ul. Adama Mickiewicza 15

07-210 Długosiodło

tel/fax: (29)74-12-158

e-mail: gops@dlugosiodlo.pl

© GOPS Długosiodło |2011 - 2023|

Kontakt z webmasterem