AKTUALNOŚCI

powrót|

drukWersja do druku

"Jak dobrze mieć sąsiada"

Dodano: 2013-07-03 - godz: 13:39 | Zmodyfikowano: 2013-07-03 - godz: 13:43 | Odwiedzin: 2544

W dniu 2 czerwca 2013 r. na boisku przy Świetlicy Wiejskiej w Chrzczance Włościańskiej odbył się piknik z okazji Europejskiego Dnia Sąsiada pod hasłem „Jak dobrze mieć sąsiada”. Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Długosiodle oraz Rady Sołeckie i mieszkańcy wsi Budy Przetycz, Chrzczanka Folwark, Chrzczanka Włościańska, Grądy Zalewne, Marianowo, Ostrykół Dworski, Ostrykół Włościański, Stare Bosewo i Znamiączki. Patronat nad imprezą sprawowała Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej” od której otrzymano dofinansowanie. W pikniku wzięło udział około 300 osób. Zaproszenie przyjęli i czynnie uczestniczyli Wójt Gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski, z-ca Wójta Ewa Karczewska, Radni Gminy Długosiodło, Radni Powiatu Wyszkowskiego , Kluby Seniora i grupy samopomocowe działające przy GOPS.

Piknik rozpoczął się o godzinie 15.00. Przybyłych gości w imieniu GOPS powitała Agnieszka Machnowska, a w imieniu sołtysów Justyna Jechna. Przewodnią piosenkę imprezy pt. „Jak dobrze mieć sąsiada” pięknie zaśpiewała Zuzia Kania. O idei Europejskiego Dnia Sąsiada opowiedziała Zofia Szymańska Kierownik GOPS w Długosiodle, a także Wójt Stanisław Jastrzębski. Następnie chór Klubów Seniora z Gminy Długosiodło wystąpił z krótkim koncertem.

Sołectwa przygotowały stoiska z kulinarnymi regionalnymi specjałami, którymi chętnie częstowali się uczestnicy pikniku. Skosztować można było ryby pod różnymi postaciami, swojskie wyroby z wieprzowiny, chleb domowy, pierogi, krokiety, barszcz czerwony, kompot ze świeżych owoców i wiele innych. Wszystkie sołectwa prezentowały się wyjątkowo, nie udało się wyłonić najładniejszego stoiska, wszystkie wioski otrzymały dyplomy i nagrody w postaci słodyczy za udział w pikniku. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przygotował dla wszystkich uczestników posiłek w postaci kiełbasek, które można było upiec na ognisku.

Ponadto każda wioska zaprezentowała się we własnym programie artystycznym. Budy Przetycz przyjechały wozami zaprzężonymi w piękne konie, przywiozły ze sobą regionalnie ubraną kapelę kurpiowską. Mieszkańcy Starego Bosewa zaśpiewali kilka piosenek i przedstawili skecz w wiejskim klimacie, a młodzież zagrała na bębnach afrykańskich. Sołtys wsi Ostrykół Włościański opowiedział bogatą historię wioski, młodzież przygotowała zabawną scenkę pantomimiczną, która została uznana za najciekawszy program artystyczny. Chrzczanka Folwark wspólnie z Chrzczanką Włościańską napisały wesołą piosenkę i wspólnie ją odśpiewały. Reprezentacja Grądów Zalewnych opowiedziała humorystyczne historie z życia sąsiadów, a mała mieszkanka wsi Znamiączki wyrecytowała wiersz „Serdeczni sąsiedzi”.

Podczas pikniku można było posłuchać talentów wokalnych dzieci : Kuba Kania zaśpiewał piosenkę „Tak blisko”, Kamila Koczkodon „Głęboka studzienka”, Kinga Koczkodon „Stokrotka”, Kamila Kiełczewska „Wielka dama”, Daria Kielczewska z akompaniamentem na gitarze elektrycznej Mateusza Rychlickiego „Lili”, Natalia Jechna „The call”, Paulina Poleska „Hej sokoły”, Kania Oliwia „Kolorowe jarmarki”, Oliwia Kania i Karol Kiełczewski „Szła dzieweczka do laseczka”.

Dużą popularnością cieszyły się gry i konkursy. Reprezentacje wiosek sprawdzały swoje siły w przeciąganiu liny, przetaczaniu beli siana, wyścigach z kostką siana, wyścigach w gumo filcach, grze w piłkę nożną. Odbyła się olimpiada sportów dziwnych, gdzie m.in. należało nawlec w dużych rękawicach źdźbło trawy na igłę, rzucić beretem, rzucić kamykami do wiadra, poszukać koralików w piasku, popchnąć oponę tak by przemieściła się jak najdalej. Największą popularnością wśród dorosłych cieszył się tor przeszkód, który należało pokonać przewożąc sąsiada w taczce, a wśród dzieci bieg z jajkiem. Można było wziąć udział w warsztatach rękodzieła, obejrzeć wystawę staroci i ręcznie robioną biżuterię. Mieszkańcy mogli wykazać się swoją wiedzą na temat Gminy Długosiodło biorąc udział w quizie. Panowie rywalizowali w rysowaniu swojej sąsiadki. Konkurs kulinarny na potrawę regionalną był trudny do rozstrzygnięcia, ponieważ wszystkie dania były pyszne. Wyróżnienie za wyjątkowy wygląd otrzymał „Szczupak w galarecie” przygotowany przez nadnarwiańską wieś Ostrykół Włościański. Chętne osoby mogły przejechać się bryczką, wozem konnym lub zabytkowym autem.

Na koniec imprezy odbyła się wiejska potańcówka na świeżym powietrzu, którą w ramach wolontariatu poprowadził Piotr Melion. Nawet burza i ulewny deszcz nie przeszkodziły w dobrej zabawie. Chętnych do tańca było bardzo wielu, korytarz Świetlicy Wiejskiej, na który została przeniesiona impreza ledwo co pomieścił wszystkich chętnych do wspólnej zabawy.

Piknik „Jak dobrze mieć sąsiada” miał być chwilowym cofnięciem się wstecz, kiedy to na wsi nie było maszyn i wszystkie prace w polu angażowały wielu mieszkańców. Często przy pracy można było porozmawiać, poradzić się, zaprzyjaźnić. Dziś zmechanizowane gospodarstwa rolne nie wymagają pracy wielu osób. Są jednak sytuacje, gdzie szybka pomoc sąsiedzka jest bardzo ważna, dlatego warto znać i lubić swojego sąsiada. Tego rodzaju impreza miała sprzyjać m.in. zacieśnianiu więzi międzyludzkich i zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa. Miała zachęcić również ludzi do większej otwartości, życzliwości i serdeczności, której czasami brakuje, a także zapobiegać izolacji od innych osób, zamykania się we własnym domu, pozornego myślenia bycia samowystarczalnym, uświadomić konieczność pomagania sobie nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale też na co dzień.

Organizacja pikniku wymagała dużego zaangażowania i współpracy wielu osób, co trwale zintegrowało wielu mieszkańców. Pozytywny rezultat wspólnej pracy jakim była dobra zabawa zachęciła do kolejnych działań na rzecz społeczności lokalnej.

Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 LEADER PROW na lata 2007- 2013.
Funkcjonowanie LGD „Równiny Wołomińskiej”- Nabywanie umiejętności i aktywizacja.

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W DŁUGOSIODLE

ul. Adama Mickiewicza 15

07-210 Długosiodło

tel/fax: (29)74-12-158

e-mail: gops@dlugosiodlo.pl

© GOPS Długosiodło |2011 - 2024|

Kontakt z webmasterem