AKTUALNOŚCI

powrót|

drukWersja do druku

Z wizytą w Kruszynianach

Dodano: 2019-08-28 - godz: 08:42 | Odwiedzin: 135

W sobotę 3 sierpnia br. Seniorzy z Gminy Długosiodło pojechali na wycieczkę do Kruszynian. O godzinie 6.30 z Długosiodła wyruszyły 2 autokary w kierunku Podlasia. Po godzinie 10 dotarliśmy na miejsce. Pierwszym punktem tego wyjazdu było zwiedzanie drewnianego meczetu w Kruszynianach z końca XVIII wieku (jeden z dwóch najstarszych w Polsce), gdzie przewodnik, a zarazem duchowny muzułmański zapoznał nas z historią wsi, przybliżył zasady islamu i wskazał różnice między wiarą muzułmańską a katolicką. W dniu 12 marca 1679 król Jan III Sobieski nadał Tatarom wieś Kruszyniany oraz okoliczne wsie Nietupa i Łużany, jak też część Poniatowicz. Osadzeni muzułmanie, walczyli po stronie Polski w wojnie z Turkami. W Kruszynianach zamieszkał na stałe płk Samuel Murza Krzeczowski, który uratował życie królowi w bitwie pod Parkanami. W 1921 roku według pierwszego spisu powszechnego wieś liczyła 54 domostwa, zamieszkiwana była przez wiernych czterech wyznań, przedstawicieli trzech narodowości. Te i pozostałe informacje były przekazane w bardzo przystępnej i żartobliwej formie. Następnie zwiedzający udali się na cmentarz muzułmański – mizar, gdzie najstarsze nagrobki pochodziły z końca XVIII wieku, w dalszej części cmentarza znajdowały się współczesne miejsca pochówku. Polscy Tatarzy mają w kraju tylko trzy miejsca gdzie mogą grzebać swoich bliskich.

Po zwiedzaniu przyszła kolej na drugą część programu czyli udział w XIII Sabantuj. Ta nazwa oznacza tatarskie święto pługa w tym roku połączona była z rocznicą 340-lecia osadnictwa Tatarów na tych ziemiach. Program obchodów był bardzo ciekawy i różnorodny. Mieliśmy możliwość oglądania parady, orszak otwierał król Jan III Sobieski wraz z królową Marysieńką, dalej były damy dworu, szlachta i wojsko. Podziwialiśmy występy artystyczne na estradzie. Obok były różne regionalne pokazy kulinarne, obozowisko tatarskie i słowiańskie, gry i zabawy tatarskie, wyplatanie wianków, swoje stoisko miała straż graniczna, gdzie prezentowała broń i różne zabezpieczenia, największą jednak atrakcję stanowił piękny owczarek staroniemiecki, który jest przygotowany do wyszukiwania materiałów wybuchowych.

Były sportowe spotkania i spotkania autorskie, każdy mógł wybrać coś ciekawego dla siebie, tym bardziej, że na placu były też stoiska z produktami regionalnymi. Po godzinie 15.30 wyjechaliśmy w drogę powrotną, z krótką przerwą w Supraślu, gdzie mogliśmy podziwiać Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Po godzinie 19 dotarliśmy do Długosiodła.

Osoby zaangażowane w realizację projektu z ramienia GOPS: Elżbieta Plakwicz i Bożena Orłowska.

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W DŁUGOSIODLE

ul. Kościuszki 2

07-210 Długosiodło

tel/fax: (29)74-12-158

e-mail: gops@dlugosiodlo.pl

© GOPS Długosiodło |2011 - 2020|

Kontakt z webmasterem