GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W DŁUGOSIODLE

Adres strony: http://gops.dlugosiodlo.pl/aktualnosci.php?id=115

Czas wydruku: 2020-08-12 godz: 14:36

AKTUALNOŚCI

X Noc świętojańska

Dodano: 2019-07-09 - godz: 15:30 | Zmodyfikowano: 2019-07-09 - godz: 15:32 | Odwiedzin: 172

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i Gminne Centrum Informacji Kultury Sportu i Rekreacji dbają o to, by w gminie Długosiodło działo się wiele, a okazje do integracji mieszkańców nie marnowały się.

Jak co roku, już od 10 lat w dniu 24 czerwca przyszedł czas na zapalenie ogniska i rzucenie wianków na wodę podczas obchodów nocy świętojańskiej. Dzięki współpracy z Klubami Seniora i Grupami Samopomocowymi znów udało się przygotować wydarzenie, podczas którego świetnie czuli się zarówno najmłodsi mieszkańcy, jak i seniorzy.

Po raz pierwszy impreza odbyła się w Jaszczułtach, w urokliwym miejscu nad stawem. Pierwsi wystąpili gospodarze - członkowie Klubu Seniora z Jaszczułt, śpiewając nastrojowe piosenki. Grupa Supermama słowem i piosenką złożyła życzenia szeroko rozumianej miłości. Imprezę uświetnili goście z gminy Rząśnik, którzy grając i śpiewając zaprezentowali swój talent artystyczny.

Nieodłącznym elementem, jak sama nazwa wskazuje, były wianki, które niegdyś pomagały młodym kobietom w znalezieniu ukochanego. Kto tym razem przygotował najpiękniejszy wianek? To oczywiście oceniło Jury. Przyjęto, że ważnym kryterium będzie to, czy wianek faktycznie zrobiony jest z polnych kwiatów i traw. Z tego, co daje nam natura. Tak oto oceniono wianki:

  1. miejsce : Klub Seniora „Zosieńka”
  2. miejsce : Klub Seniora „Jutrzenka”
  3. miejsce : Klub Seniora „Bosewskie Starszaki”

Do konkursu zgłoszono 7 wianków świętojańskich, wszyscy wykonawcy otrzymali upominki, a zwycięzcy także dyplomy.

Następnie w barwnym korowodzie udano się nad staw, by wianki mogły popłynąć po wodzie. Wszyscy uczestnicy bacznie rozglądali się w poszukiwaniu kwiatu paproci. Z kwiatem paproci bywa jak z wygraną w totka. Mało kto wierzy, że go znajdzie, ale wszyscy go szukali. Tym razem szczęśliwym znalazcą okazała się mała dziewczynka Zuzia. Kwiat paproci zgodnie z pradawnymi wierzeniami ma zapewnić jej dostatek i bogactwo, a organizatorzy pogratulowali, wręczyli dyplom i upominek.

Później nadszedł czas rozpalenia ogniska, pieczenia kiełbasek i tańców przy muzyce. Najmłodsi chętnie korzystali z okazji zabawy na boisku do piłki plażowej, brali udział w konkursie wiedzy o nocy świętojańskiej oraz mieli okazję pomalować buźki.

Noc Świętojańska jest świętem radości i miłości, urodzaju oraz płodności, więc goście imprezy do późna bawili się doskonale przy dźwiękach harmonii pedałowej i tamburynu.